Soğuk Hava Deposu Kurulumunda 11.Adım

Yerinde Keşif İle Projelendirme Soğuk Hava Deposunun Kurulacağı Yeri Ziyaret Ederek Proje Çalışmalarına Başlanması Analiz Soğuk Hava Deposunda Muhafaza Edilecek Ürün İçin En Uygun Makine Ekipmanların Belirlenmesi Tekliflendirme Keşif Sonrası Toplanan Verilere Göre Uygun Kapasitedeki Makine ve Ekipmanların Projelendirilmesi ve Teklif Oluşturulması Proje Sunumu Projede Kullanılacak Olan Makine ve Ekipmanlara Ait Teknik Kartların Sunumu Projenin…

Devamını oku

Soğuk Hava Deposu Kurulumu

Soğuk hava deposu kurulmadan önce İlk başta gerekli plan ve proje aşamaları düzenli bir şekilde takip edilmeli ve kullanım şartlarına uygun olarak gerekli düzenlemeler yapılmalı. Bu işlemlere başlanmadan önce kurulacak olan soğuk hava deposu hangi amaçla kullanılacağı belirlenmeli çünkü bütün parça ve sistem amaç doğrultusunda en baştan düzenlenerek kurulacaktır. Bu yüzden kullanım amacı ilk baştan…

Devamını oku

Evaporatör

Soğutma sisteminde evaporatör, soğutucu akışkanın buharlaştığı ve bu sırada bulunduğu ortamdan ısıyı aldığı soğutma elemanıdır.

Diğer bir ifadeyle, evaporatör bir soğutucudur. Evaporatörler kullanım alanı ve uygulamasına göre çeşitli tiplerde dizayn edilmektedir.

Devamını oku

Expansiyon Valf

Expansiyon valf, evaporatöre giden sıvı akışkan geçişini kontrol eden ve ayarlayan, evaporatörde buharlaşan sıvı soğutkanın miktarını hassas olarak ölçerek evaporatöre sevk eden bir kontrol elemanıdır.

Devamını oku

Kondenser

Soğutma sisteminde soğutucu akışkanın evaporatörden aldığı ısı ile kompresörde sıkıştırma işlemi sırasında ilave olunan ısının sistemden alınarak dışarı atılması işlemi kondenser tarafından yapılır.

Devamını oku

Kompresör

Evaporatörden gelen ısı yüklü soğutucu akışkanı kondensere basarak kondenserdeki yoğuşma sıcaklığının karşıtı olan basınca çıkarmaktır. Soğutma sistemindeki akışkan dolaşımını sağlamak.

Devamını oku

Soğutma Çevrimi

Kompresör tarafından alçak basınçtaki soğutucu akışkan, yüksek basınca çıkartılarak buradan kondensere yollanır. Burada fanlar yardımı ile ısı dış ortama verilir. Aynı zamanda dış ortamdan ısı emilerek gaz halindeki soğutucu akışkan sıvı hale getirilir.

Devamını oku

Soğutucu Akışkanlar

Bir soğutma çevriminde ısının bir ortamdan alınıp başka bir ortama nakledilmesinde ara madde olarak yararlanılan soğutucu akışkanlar ısı alış – verişini genellikle sıvı halden buhar haline ve buhar halden sıvı haline dönüşerek sağlayan kimyasal bileşenlerdir.

Devamını oku